پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیخراسان رضوی پایلوت واگذاری ساخت و توسعه راهها به بخش خصوصی است

تاریخ انتشار: 1397/11/21

​مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: واگذاری مسئولیت ساخت، توسعه و نگهداری از بزرگراه ها و آزاد راه ها به بخش خصوصی از سیاست های جدید دولت می باشد که این استان پایلوت این طرح قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خراسان رضوی، ابراهیم نصری پنجشنبه شب در پنل تخصصی "سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل و کشاورزی" در حاشیه نخستین نمایشگاه جامع سرمایه گذاری ها، فرصتها، خدمات و صنایع وابسته در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون بخشی از ساخت جاده مشهد ـ قوچان به صورت آزمایشی به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده است.
وی اظهار داشت: درصدد هستیم مسئولیت ساخت جاده مشهد ـ قوچان و سپس نگهداری از آن را به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار کنیم، لذا می توان ساخت و نگهداری بزرگراه ها و آزاد راه ها را به عنوان بسته جدید سرمایه گذاری در استان معرفی کرد.
وی گفت: این استان جزو سه استان نخست کشور در حوزه حمل و نقل کالا و مسافر از نظر تعداد ناوگان و حجم جابه جایی است.
نصری افزود: سالانه 42 میلیون تن کالا در خراسان رضوی توسط ناوگان حمل و نقل جابه جا می شود که 62 درصد آن مواد معدنی است.
وی اظهار داشت: جابه جایی مواد معدنی توسط ناوگان باری در خراسان رضوی مربوط به سنگان شهرستان خواف است که ظرفیت استخراج مواد معدنی در این منطقه 12 میلیون تن در سال می باشد که تا 20 میلیون تن قابل افزایش است.
وی گفت: هم اکنون سالانه پنج میلیون تن مواد معدنی توسط ناوگان باری از منطقه سنگان خواف جابه جا می شود اما با افزایش ظرفیت تولید در سنگان طی چند سال آینده حجم حمل و نقل مواد معدنی این منطقه توسط ناوگان باری به 50 میلیون تن در سال می رسد.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی افزود: سیستم حمل و نقل در کشور و این استان خودرو محوری است اما دولت درصدد تغییر این سیستم به شرکت محوری می باشد.
نصری اظهار داشت: 212 شرکت و نمایندگی حمل و نقل در حوزه بین المللی در خراسان رضوی وجود دارد و انجمن حمل و نقل بین المللی این استان قدرتمندترین انجمن در کشور است که ناوگان حوزه بین المللی استان دست کم سالانه چهار میلیون تن کالا صادر می کند.
وی افزود: هم اکنون 218 هزار دستگاه خودرو در ناوگان باری و 50 هزار راننده در حوزه باری و حمل مسافر در خراسان رضوی فعالیت دارند
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: فرسودگی ناوگان حمل و نقل استان هزینه ها در این بخش را افزایش داده است، عمر مفید هر دستگاه کامیون یا تریلی 25 سال است اما عمده دستگاه ها در ناوگان باری استان عمر بیش از 25 سال دارند.
وی افزود: در کشور به حد کفایت خودرو برای ناوگان باری تولید نمی شود و ناگزیر به واردات این نوع دستگاه ها هستیم که در این حوزه جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی کمک شایانی به بخش حمل و نقل استان خواهد کرد.
وی ادامه داد: 35 مجتمع خدماتی ـ رفاهی بین راهی در خراسان رضوی وجود دارد که اغلب آنها توسط آستان قدس رضوی به عنوان یکی از سرمایه گذاران داخلی ساخته شده اما با توجه به حجم بسیار مسافر و زائر این استان، ساخت 15 مجتمع دیگر نیاز است.
نصری اظهار داشت: برای ساخت مجتمع خدماتی ـ رفاهی بین راهی، امکان دریافت زمین از اداره منابع طبیعی و در اختیار گذاشتن آن به سرمایه گذار وجود دارد، همچنین تسهیلات با نرخ بهره هشت تا 12 درصد به سرمایه گذاران برای ساخت مجتمع های خدماتی ـ  رفاهی بین راهی تعلق می گیرد.
وی گفت: حوزه مراکز معاینه فنی خودرو از مواردی است که زمینه بسیار برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی دارد و این مهم در استان دنبال می شود.
نمایشگاه جامع 'سرمایه گذاری ها، فرصتها، خدمات و صنایع وابسته' به همراه چندین نمایشگاه دیگر در حوزه بورس، بیمه، بانک، صنعت ساختمان و تاسیسات که از 16 بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد دایر شده است و تا 19 بهمن ادامه دارد.مشخصات:
نظرات: *