پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیایستگاه های کیلومتر 30 راهی برای ارتقاء ایمنی و کاهش حوادث جاده ای درخراسان رضوی

تاریخ انتشار: 1398/04/19

جواد وحدتی فرد معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی از برگزاری اولین جلسه کمیته ایستگاه های کیلومتر 30 خراسان رضوی خبرداد .

        به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی ، جواد وحدتی فرد معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی با اعلان این خبر افزود : با توجه به وقوع عمده حوادث رانندگی در 30 کیلومتری شهرها طرح ایستگاههای کیلومتر 30 که نقش مؤثری بر ارتقاء ایمنی و کاهش حوادث و خسارات دارد جلسات متعددی برگزار و در سال جاری اولین جلسه مذکور بنا به دعوت قبلی با حضور مدعوین اعم از پلیس راه خراسان رضوی -  میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی - جمعیت هلال احمر خراسان رضوی و مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه مشهد درسالن جلسات اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی برگزار شد .

        وحدتی فرد در ضرورت ارائه طرح منسجم و شفاف با محوریت پلیس راه استان بر مبنای شناسایی و معرفی نقاط حساس در محورهای مواصلاتی نزدیک شهرها از لحاظ تعدد حوادث رانندگی و تعیین علل عمده وقوع این حوادث تأکید کرد تا بر مبنای طرحهای پیشنهادی پلیس راه جهت مکانیابی و توجیه تأسیس ایستگاههای کیلومتر 30 ، تدابیر و راهکارهای تخصصی کاهنده مخاطرات نظیر ایجاد سکوی استقرار پلیس راه و خودروهای امدادی ، آشکار سازی نقاط ، نصب تابلو علائم و هشدار دهنده ، اصلاح طرح هندسی ، مدیریت سرعت و آرام سازی تردد و استقرار تجهیزات کنترلی ، محدود نمود دسترسیهای فرعی و ... پیش بینی گردد .

        وی ارائه نظرات و طرحهای پیشنهادی اجرایی سایر دستگاههای عضو در خصوص مقتضیات ایستگاههای کیلومتر 30 - استفاده از ظرفیت شهرداریها و سرمایه گذار بخش خصوصی و ... در ایجاد ایستگاههای کیلومتر 30 - تبیین وظایف و حدود انتظارات از دستگاههای عضو این کمیته را از اهداف برگزاری جلسه برشمرد و اضافه کرد اجرای مصوبات طرح ایستگاه های کیلومتر 30 می تواند در کاهش حوادث جاده ای نقش به سزائی را ایفا کند .   

    این گزارش حاکی است دومین جلسه کمیته فوق روز دوشنبه مورخ 10 تیرماه 98 با محوریت ارائه طرح پلیس راه استان جهت استقرار ایستگاههای کیلومتر 30  و پیشنهادات سایر اعضاء ذیربط کمیته و همچنین تشکیل تیم نظارت بر عرضه خدمات در پایانه های مسافربری در سالن جلسات این اداره کل برگزار گردیدکه مصوباتی ازجمله :

-تاکید بر اهمیت تشکیل تیم نظارت بر عرضه خدمات در پایانه های مسافربری و فعالسازی هرچه سریعتر این تیم با توجه به آغاز سفرهای ایام تابستان و در پیش رو بودن ایام دهه کرامت

- ارائه تحلیل اجمالی نقاط حادثه خیز ورودی شهرهای سطح استان توسط پلیس راه خراسان رضوی و پیشنهاد بازنگری در طرح مبلمان جاده­ای و انجام مطالعات مشترک راهداری و پلیس راه جهت مکان یابی احداث ایستگاههای کیلومتر 30 .

- ایستگاه کیلومتر 30 با دیدگاه آرام سازی و کاهش سرعت از طریق استقرار ایستگاه موقتی و زودبازده با پرهیز از ارائه طرحهای نیازمند هزینه های هنگفت بر مبنای هم افزایی امکانات و ظرفیتهای در اختیار دستگاهها عضو، بویژه شهرداریهای شهرهای مربوطه.

- تاکید بر ضرورت تشکیل و فعالیت کمیته­های ارزیابی ایستگاههای کیلومتر 30 در شهرستانها

- آرام سازی تردد و مدیریت سرعت و اطلاع رسانی و اصلاح نواقص ساختاری در کاهش سوانح و افزایش ایمنی در ورودی شهرها با توجه به عدم اقدام رانندگان در تغییر شرایط رانندگی از جاده­ای به شرایط درونشهری

- لزوم پیش بینی تدابیر لازم در هدایت بار ترافیکی ناوگان باری عبوری از مشهد به کنارگذر شمالی که در این راستا هم افزایی امکانات دستگاههای ذیربط در ایجاد زمینه مناسب جذب سرمایه گذار خصوصی جهت ایجاد و راه اندازی تسهیلات لازم در ارائه خدمات بین راهی در طول این مسیر ضروری و لازمه کار می باشد.

- اتخاذ تدابیر اطلاع رسانی لازم به رانندگان ناوگان اتوبوسی خارجی در مرزهای ورودی کشور به عنوان راهکار موثر پیشگیرانه از ورود اینگونه ناوگان به هسته مرکزی شهر مشهد و اطراف حرم مطهر رضوی(ع).

- تاکید بر استفاده از ظرفیت های کمیته اطلاع رسانی بویژه صدا و سیما جهت انعکاس برنامه های و نحوه ارائه خدمات دستگاههای کمیته حمل و نقل را به دنبال داشت .

       معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی در پایان ، راه اندازی ایستگاههای کیلومتر 30 را در راستای ارتقاء ایمنی با رویکرد افزایش ایمنی و کاهش تصادفات رانندگی دانست و برای احداث و بهره برداری به موقع براساس امکانات موجود تأکید کرد و یادآوری نمودازایجاد هزینه های غیر ضروری پرهیز گردد .

     لازم به ذکر است ایستگاههای مورد نظر درسه نقطه حساس در محورهای سبزوار ، نیشابور و چنارن به عنوان اولویت در گام اول مورد تصویب و تأیید قرارگرفته است .

 

 

 

 

 مشخصات:
نظرات: *