تاریخچه سازمانی

 

اولين بار در سال 1361 "معاونت حمل‌ونقل جاده‌اي" به‌عنوان يكي از پنج معاونت "وزارت راه و ترابري" در ساختار تشكيلاتي اين وزارتخانه مطرح گرديد. در آخرين وضعيت سازماني، قبل از جدا شدن از "وزارت راه و ترابري"، اين معاونت به‌عنوان يكي از 9 معاونت وزارتخانه بود.
در سال 1367 به‌منظور بهره‌برداري، توسعه و نگهداري و همچنين احداث پايانه‌هاي عمومي و مجتمع‌هاي خدماتي رفاهي- بين‌راهي، تاسيس شركت سهامي خاص پايانه‌هاي عمومي وسايل نقليه باربري به تصويب رسيد. پس از تشكيل اين شركت كه رياست مجمع عمومي آن با وزير راه و ترابري بود عملا بخشي از امور جاري در امور حمل‌ونقل عمومي برعهده اين شركت دولتي قرار گرفت.
در تاريخ 3/8/73 در پنجاهمين جلسه "شوراي عالي اداري كشور"، بنا به پيشنهاد مشترك "وزارت راه و ترابري" و "سازمان امور اداري و استخدامي كشور" با جدايي وظايف حمل‌ونقل جاده‌اي از تشكيلات وزارت متبوع و ادغام آن در "شركت سهامي خاص پايانه‌هاي عمومي وسايل نقليه باربري"، "سازمان حمل‌ونقل و پايانه‌هاي كشور" ايجاد و اولين تشكيلات "سازمان حمل‌ونقل و پايانه‌هاي كشور" در سال 1374 به تصويب رسيد.
اين سازمان در بدو تاسيس داراي دو شركت وابسته به نام‌هاي "شركت حمل‌ونقل جمهوري اسلامي ايران" و "شركت حمل‌ونقل بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران" بود كه در سال 1381 طبق مصوبه شوراي عالي اداري، "شركت حمل‌ونقل جمهوري اسلامي ايران" از سازمان منفك شد.
در آخرين تغيير تشكيلاتي، طي مصوبه شماره 74022/1901 مورخ 22/4/82 شوراي عالي اداري كليه وظايف، نيروي انساني، تجهيزات، تعهدات و اعتبارات "معاونت راهداري وزارت راه و ترابري" به سازمان حمل‌ونقل و پايانه‌هاي كشور منتقل و معاونت مذكور از تشكيلات "وزارت راه و ترابري" حذف شد و طبق بند 5 مصوبه مذكور، وظايف و اداره امور "دبيرخانه شوراي عالي ترابري كشور" از سازمان منتزع و به "وزارت راه و ترابري" منتقل گرديد و نام سازمان به "سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي" تغيير يافت.
 
 

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خراسان رضوی میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"